
Därför har vi ingen vattenbrist i Sundbyberg
Som du kanske har hört eller läst i nyheterna så råder vattenbrist i stora delar av landet. Detta gäller på platser där man tar dricksvatten från grundvattnet – och beror på att det regnat och snöat ovanligt lite de senaste två åren.
I Sundbyberg hämtar vi vårt dricksvatten från Mälaren, så just nu råder ingen vattenbrist här. Men vi vill ändå be om din hjälp att använda vatten på ett smart sätt för en hållbar framtid. Ju mer vatten som förbrukas, desto mer vatten smutsas ner och måste renas innan det kan släppas ut i naturen igen. Därför är det bra att spara på vattnet även om vi inte har vattenbrist i Sundbyberg.
Och för dig som besöker andra delar av landet eller har en sommarstuga med egen brunn kan det förstås vara extra aktuellt att spara på vattnet i sommar.
Bästa tipsen för att bli vattensmart
- Duscha snabbt och effektivt. Använd tiden du sparar till något roligare än att duscha. 🙂
- Bor du i villa? Samla regnvatten och använd när du ska vattna i trädgården.
- Välj eco-programmet på diskmaskinen – och starta maskinen först när den är helt fylld.
- En diskbalja sparar vatten när du diskar för hand. Undvik att diska under rinnande vatten.
- Vill du ha riktigt kallt och gott dricksvatten? Fyll en kanna och ställ in i kylen. Då slipper du spola länge för att få kallvatten.
- Stäng av kranen när du borstar tänderna.
- Tvätta bara bilen hos en biltvätt där smutsigt vatten samlas upp, renas och återanvänds.
Mer om vårt dricksvatten
- Dricksvattnet i Sundbyberg kommer från Görvälnverket vid Mälaren.
- Mälarens volym är beräknad till 14 000 miljoner kubikmeter.
- Görvälnverket producerar ca 50 miljoner kubikmeter dricksvatten per år.
- Reservvattentäkter finns i Stockholmsområdet. Dessa är grundvattentäkter.
- Mer information finns på Norrvattens hemsida norrvatten.se