Juni 2026
VA - renovering vattenledning
Uppdatering torsdag 11 juni
Under vecka 25 kommer entrén på Järnvägsgatan 76 att vara avstängd på grund av arbeten med vattenledningen och vattenservisen i anslutning till entrén. Under denna period hänvisar vi boende och besökare att använda in- och utgång via gården. Avstängningen gäller endast entrén på Järnvägsgatan 76.
Vad: entrén avstängd Järnvägsgatan 76
När: vecka 25
Uppdatering tisdag 9 juni
Vad: vattenavstängning Jänvägsgatan 78
När: torsdag 11 juni
Tid: 10.00 – 14.00
Innan avstängningen
Tappa gärna upp vatten i kärl så att du har vatten för dryck och enklare behov under tiden avstängningen pågår.
När vattnet kommer tillbaka
När vattnet släpps på igen kan det tillfälligt vara missfärgat eller innehålla luft. Detta beror på att avlagringar i ledningarna kan lossna när trycket förändras.
Om vattnet är missfärgat:
- Spola kallvatten i några minuter tills vattnet blir klart.
- Undvik att tvätta kläder i tvättmaskin tills vattnet är klart igen, eftersom tvätten annars kan bli missfärgad.
Måndag 1 juni
Delar av vattenledningen på Järnvägsgatan behöver bytas ut på grund av slitage.
Arbetet startar i juni 2026 och beräknas vara klart under hösten 2026.
Vid några tillfällen under arbetets gång kommer vi, under dagtid att behöva stänga av vattnet. Vi kommer i god tid innan det sker meddela alla som blir berörda.
Arbetet omfattar: sträckan mellan korsningarna Järnvägsgatan/Björkhagsvägen och Järnvägsgatan/Ursviksvägen.
Berörda fastigheter är informerade.
Arbetets start: 1 juni 2026
Arbetet beräknas vara klart: hösten 2026
Driftinformation